Słyszymisię

Trochę inna BAiKA niż Hey

W swojej karierze Piotr Banach grał pod różnymi szyldami różną muzykę, która nie tylko – jak w Hey – bywała brudnawo brzmiącym rockiem, ale poza tym często miała kształt reggae, a czasami brzmienie elektroniczne. Teraz, kiedy jako połowa duetu BAiKA zaczyna – chyba można tak powiedzieć – nowy rozdział, stara się łączyć ten styl z tym brzmieniem.
więcej ...
Słyszymisię

Muzyka smaczna jak kawior

Spotkały się trzy muzyczne żywioły: reggae’owy, jazzowy i elektroniczno-syntezatorowy. Powstała z tego mieszanka wybuchowa o nazwie Fumanek. Czyli trio, w skład którego wchodzą Mamadou Diouf, Włodzimierz Kiniorski i Tadeusz Sudnik. Właśnie ukazała się ich płyta z premierowym materiałem. Oczywiście o tytule „Fumanek”.
więcej ...
Słyszymisię

Irena Sendlerowa bardzo rockowa

Hasło „wybierzmy przeszłość” obowiązuje, ofensywa historyczna trwa. Przemówienia, rekonstrukcje, książki, filmy. No i płyty. Ta jest kolejna z serii o Pannach (były już Morowe, Wyklęte i Wygnane), nad którą artystyczną pieczę trzyma Dariusz Malejonek. Oczywiście pojawiają się zarzuty o koniunkturalizm, ale Maleo zbija je przypomnieniem, że zaczął jeszcze przed dobrą zmianą. Rzeczywiście.
więcej ...
Słyszymisię

W domach z ognia mieszka samotność

Barbara Wrońska – znana z zespołów Pustki oraz Ballady i Romanse – odważyła się w końcu na nagranie solowej płyty. Refleksyjnej, zamglonej i nieco depresyjnej. Na pewno nie letniej emocjonalnie, bo kto posłucha piosenek z „Domu z ognia” nie przejdzie obok nich obojętnie. Mnie z kolei nie przejdzie przez gardło konstatacja, że ta płyta ani ziębi, ani parzy.
więcej ...
Słyszymisię

Trzy panie i (nie)męskie granie

Żeńskie trio Drekoty wraca po pięciu latach z nową płytą „Lub maszyna dzika trawa”. Oli Rzepce i pozostałym dziewczynom towarzyszą w tym powrocie znamienici goście, m.in. Mikołaj Trzaska, Ziut Gralak i Raphael Rogiński. Warto było tak długo czekać.
więcej ...