Widzimisię

Rock Around The Trójmiasto

Czy można precyzyjnie wskazać gdzie narodził się polski rock? Można spróbować. Na pewno miało to miejsce w Trójmieście, o czym w książce „Rockowisko Trójmiasta. Lata 70.” przekonują autorzy Stanisław Danielewicz i Marcin Jacobson. I mają na to dowody.
więcej ...
Widzimisię

Szczerze o polskim jazzie

W moich wypowiedziach starałem się unikać nazwisk ludzi mi nieżyczliwych – ze względu na pamięć o zmarłych bądź z uwagi na ich potomków. Tę regułę stosuję od 1990 roku. Nie dotyczy ona spraw wcześniejszych – pisze w swojej książce biograficznej Jerzy Milian, wybitny polski wibrafonista.
więcej ...
Widzimisię

Potrzebuję lepiej

Mocarstwowe miejsce T. Love w polskim rocku doczekało się kolejnego potwierdzenia, tym razem w postaci wznowienia (po dziesięciu latach) książki o zespole. To najlepsza, najpełniejsza książka o Muńku i spółce, choć trzeba zaznaczyć, że konkurencji nie ma silnej. „Potrzebuję wczoraj” jest prawdziwą biografią. Prawdziwą, choć ani wyczerpująca, ani dogłębną.
więcej ...
Widzimisię

Za ciosem cios

Ani się obejrzeliśmy, jak urosła całkiem spora biblioteczka na temat Kombi i O.N.A. Bo teraz dochodzi pozycja numer cztery, zawierająca wywiad z Grzegorzem Skawińskim i Waldemarem Tkaczykiem. Przy czym trudno oprzeć się wrażeniu, że stanowi ona bezpośrednią reakcję na wywiad-rzekę „Słodkiego miłego życia” Wojciecha Korzeniewskiego ze Sławomirem Łosowskim, dawnym partnerem Skawińskiego i Tkaczyka z Kombi, a dziś konkurentem i – tak to się potoczyło – wrogiem.
więcej ...
Widzimisię

Zagraj w klasy z Budką Suflera

Ponad 40-letniej historii Budki Suflera nie sposób streścić w kilku słowach. Jarosław Sawic – autor biografii zespołu „Memu miastu na do widzenia. Muzyka/miasto/ludzie” – poświęcił na to prawie 800 stron. Powstała niemal encyklopedia, ale wyjątkowo przystępnie napisana. Tak jak wyjątkowa była twórczość Budki.
więcej ...
  • 1
  • 2